top of page
AUTOGĒNAIS TRENIŅŠ
Kas ir nepieciešams? Droša un klusa vieta telpā, kur varat apsēsties vai apgulties ērtā pozīcijā.
Kā tas var palīdzēt? Veicina ķermeņa apzinātību, relaksāciju, uzmanības pievēršanu ķermenim un atsevišķām tā daļām; atbrīvo sasprindzinājumu.
Cik daudz laika nepieciešams? Līdz 20 minūtēm.
Kā veikt vingrinājumu?
Atrodiet sev ērtu pozīciju sēdus vai guļus stāvoklī. Noskaņojieties autogēnā treniņa praktizēšanai. Sāciet ar savas elpas pamanīšanu un turpiniet, līdz elpot ir ērti un atslābinoši. Centieties elpot tā, lai izelpa ir mazliet garāka par ieelpu.
Turpinājumā sekos 6 vingrinājuma soļi. Sāciet ar pirmo frāzi “Mana labā roka ir smaga” un pie sevis atkārtojiet to 4 reizes, pirms pārejiet pie nākamās frāzes. Vingrojumu veiciet lēnā un mierīgā tempā.
1. Smags. Mana labā roka ir smaga. Mana kreisā roka ir smaga. Abas manas rokas ir smagas. Mana labā kāja ir smaga. Mana kreisā kāja ir smaga. Abas manas kājas ir smagas. Manas rokas un kājas ir smagas.
2. Silts. Mana labā roka ir silta. Mana kreisā roka ir silta. Abas manas rokas ir siltas. Mana labā kāja ir silta. Mana kreisā kāja ir silta. Abas manas kājas ir siltas. Manas rokas un kājas ir siltas.
3. Mierīga sirds. Manas rokas ir smagas un siltas. Manas kājas ir smagas un siltas. Manas rokas un kājas ir smagas un siltas. Man ir mierīgi un labi ap sirdi. Mana sirds sitas mierīgi un ritmiski.
4. Elpa. Manas rokas ir smagas un siltas. Manas kājas ir smagas un siltas. Manas rokas un kājas ir smagas un siltas. Man ir mierīgi. Mana sirds sitas mierīgi un ritmiski. Mana elpa ir relaksējoša.
5. Vēders. Manas rokas ir smagas un siltas. Manas kājas ir smagas un siltas. Manas rokas un kājas ir smagas un siltas. Man ir mierīgi. Mana sirds sitas mierīgi un ritmiski. Mana elpa ir relaksējoša. Mans vēders ir mīksts un silts.
6. Vēsa piere. Manas rokas ir smagas un siltas. Manas kājas ir smagas un siltas. Manas rokas un kājas ir smagas un siltas. Man ir mierīgi. Mana sirds sitas mierīgi un ritmiski. Mana elpa ir relaksējoša.
Mans vēders ir mīksts un silts. Mana piere ir vēsa.
Jautājumi pārdomām:
◆ Kas ir mainījies? Kādas izmaiņas novērojāt savā ķermenī?
◆ Kuras no sajūtām ķermenī izbaudījāt visvairāk?
◆ Vai un kā šī vingrinājuma pieredze var būt noderīga jūsu ikdienas dzīvē?
* Autogēnais treniņš ir pašiedvesmas metode, kuru izveidojis vācu neirologs Dr.H.H. Sultz. Tehnika sastāv no 6 mentālo vingrinājumu sērijas, kas lietojami ar mērķi veicināt ķermeņa siltuma un smaguma sajūtas, tādējādi veicinot relaksācijas atbildes reakcijai raksturīgās fizioloģiskās izmaiņas.
Avots: Audette, J.F., & Bailey, A. (Eds.). (2008). Integrative pain medicine: the science and practice of complementary and alternative medicine in pain management. Springer Science & Business Media.
bottom of page