top of page

AKTĪVĀ ATPŪTA

Kas ir vajadzīgs? Droša un klusa vieta telpā, kur apgulties ērtā pozīcijā; vingrošanas paklājiņš, pāris plānas grāmatas ar mīkstajiem vākiem.
Kā tas var palīdzēt? Veicina ķermeņa apzinātību, iezemēšanos, pašregulāciju; atbrīvo sasprindzinājumu. Šī pozīcija sniedz atbalstu un atpūtu jūsu mugurai. Tas var būt labs veids, kā mazināt stresu un atjaunot enerģiju.
Cik daudz laika nepieciešams? Līdz 5 minūtēm.

Kā veikt vingrinājumu?
Apgulieties uz gludas virsmas (grīdas vai vingrošanas paklājiņa), palieciet zem galvas pāris plānas grāmatas, lai galva ir nedaudz piepacelta no grīdas (galva ir kā mugurkaula turpinājums).

Kājas salieciet ceļgalos. Pēdas novietojiet gurnu platumā un ļaujiet tām pilnībā balstīties uz grīdas. Turiet ceļus taisni pret griestiem.

Rokas novietojiet uz vēdera. Elkoņi ir brīvi un balstās pret grīdu.

Atrodoties šajā pozīcijā, veltiet kādu brīdi, lai sajustu savu ķermeni.

Vēlams, lai acis paliek atvērtas un acu skatiens brīvi klīst telpā, nepievēršot uzmanību kaut kam konkrētam.

Pievērsiet uzmanību tam, kā jūsu ķermenis saskaras ar grīdu. Sajūtiet pakausi, lāpstiņas, iegurni un pēdas.

Pievērsiet uzmanību telpai, kurā atrodaties – kādas skaņas jūs dzirdat, iespējams, ka saklausāt skaņas, kuras dzirdamas ārpus telpas? Ko jūs redzat?

Sajūtiet telpu pa labi no sevis, pa kreisi no sevis, virs un zem sevis.

Ikreiz, kad pamanāt prātu aizklīstam, maigi virziet savu uzmanību atpakaļ uz šo brīdi, vērojot, ko jūs redzat, dzirdat un sajūtat.

Sajūtiet, kā āda saskaras ar grīdu, gaisu un apģērbu.

Vērojiet jūsu elpas plūsmas dabisko ritmu, ieelpojot un izelpojot.

Noslēgumā lēnām pagriezieties uz sāniem, nolieciet vienu plaukstu uz grīdas, atbalstieties pret to, lai pieceltu sevi sēdus pozīcijā.

Jautājumi pārdomām:
◆ Kādas izmaiņas novērojāt mentālajā stāvoklī, ķermenī?
◆ Kādas jaunas sajūtas pamanījāt vingrinājuma laikā? Ja jūs nesajutāt "neko", tad – kā tas ir – just "neko"?
The exercise is derived from The Alexander Technique – an educational self-management approach which aims to provide people with the skills to recognize, understand, and change habits primarily impacting movement and posture.
Source: Kinsey, D., Glover, L., Wadephul. (2021). How does the Alexander technique lead to psychological and non- physical outcomes? European Journal of Integrative Medicine. Vol 46.
bottom of page